YURT İÇİ TATİL


POPÜLER YERLER


Linkler

    Tatil Yerleri: Kerpe


Kerpe

İstanbula yakın tatil yerlerinden olan Kerpe tarihte Kalpe olarak anılır, İstanbul'dan üç kürek günü mesafede gösterilir, "öküz boynuzu biçiminde tarif edilirmiş. İtalya'dan yola çıkan denizciler Trabzon'a getirdikleri çeşitli eşyaları, Rusya'dan veya İpek Yolu'yla gelip Kandıra'dan geçen tüccarlar hep aynı noktada mallarının değiş tokuşlarını Trabzon'da yaparlarmış. Bu güzergah üzerinde denizciler, denizin uygun olmayan durumlarında Karadeniz'deki tek doğal liman olan Kerpe'ye sığınırlarmış. Karadeniz'in batıya bakan bu tek koyu deniz fırtınalı da olsa dalgasız koy korunaklı bir liman olarak kullanılırmış. Açık deniz özelliği görünmeyen koyun, zemini kum, derinliği 50 metre boyunca diz hizasını geçmeyince günümüzde çocukların bile emniyetle yüzecekleri eşi bulunmaz bir plaj konumuna geçmiş. Geçtiğimiz yıl yapılan altyapı çalışmaları bitirilmiş, Kerpe'deki foseptik sistemi kaldırılıp kanalizasyon döşenerek arıtma sistemi hizmete sokulmuş ve denizin tertemiz olması sağlanmış. Kerpe şimdi "Mavi Bayrak" peşinde.

Kerpe'de neler yapabilirsiniz? : Temiz deniz ve orman havası teneffüs ederek, yeşile ve Rusya'ya uzanan ufuk hattına bakarak gözlerinizi ve bedeninizi dinlendirirken leziz bir yemek yiyebilirsiniz. Orman içinde veya sahil kayalıklarında ailece veya grupla hatta yalnız yürüyüşe çıkabilir, enerji depolarsınız. Tekne kiralayıp Kerpe çevresinde dolaşabilir, Kerpe Burnu arkasındaki Miço Limanı'nın anıt kayalarını, gizli koylarını, dehlizlerini birde denizden görebilirsiniz. Kerpe yakınlarındaki Sarısu ve Kurtyeri deresinde oltayla sazan avcılığı yapabilirsiniz. Av sezonunda Rusya'dan gelen bıldırcın, çulluk, Balkanlar'dan gelen üveyiklere rastlayabilirsiniz. Kerpe merkezde çay bahçelerinde, cafelerde oturabilir, trafiğe kapalı gezi alanında dolaşabilirsiniz. Su altına meraklıysanız Kerpe Burnu kayalıklarında denize girip zıpkınla kefal, levrek, kofana, karagöz avlayabilir, 10-12 metre derinlikte yatan amphoraları görebilirsiniz. Bu kayalıklarda uçurtma uçurabilir, fotoğraf çekebilir, resim yapabilir, beraberinizde getirdiğiniz havlu veya şezlonglarda güneşlenebilir, denize girebilir, akşam olunca da Ayvalık'ın "şeytan sofrası"ndaki gün batımını anımsatır biçimde Kerpe'de de nazlana nazlana denize batan güneşin şölenini elinizdeki içeceklerle izleyebilirsiniz. Kerpe'de gece kalanlar, disco-bar'a veya Efes Pilsen'in bu yıl açtığı birahaneye gidebilir veya fast-food satan yerlere uğrayabilirsiniz. Yazlıklar, villalar, arsalar görecekleriniz arsında yer alırken, Milli formayla attığı gollerle Milli Takımın başarısında pay sahibi olan ve kayalıklara giden yol üzerinde bulunan Hakan Şükür'ün ikiz daireli yazlığını, belki kendisini de görebilirsiniz. Yağmur sonrası toprak ve çiçek kokusunun açığa çıktığı Kerpe'de denizden gelen gerçek yosun kokusunu rüzgar karayel estiği zaman duyabilirsiniz. Plajda yüzebilir, kabin, şezlong, şemsiye kiralayabilir, Sahildeki restorantlarında Kerpe koyunu seyrederek taze balık yiğebilirsiniz. Karadeniz'in hırçın dalgalarına göğüs gerip, şekilden şekile giren kayalar, heykeltraşları kıskandıracak, görenleri hayrete düşürecek kadar ilginç bir görünüm sergiliyor.Kerpe'den ayrılıp kısa süreli yolculukla ulaşılabilen Kefken yakınlarında, Kovanağzı bulunuyor. Yazlık villaların çokça görüldüğü koydan ilerleyenler rampayı çıkıp 500 metre toprak yoldan sola denize yönelirlerse Pembe Kayalar'a ulaşıyorlar. Bir zamanlar Karadeniz'in az tuzlu denizine intibak eden tatlısu alabalıklarının yetiştirildiği Pembe Kayalar'da artık deniz alası üretimi durdurulmuş. Kefken Adası karşısında çok keyifli piknik yapanlar, balık tutanlar, güneşlenenler, bisiklete binenlere rastlanıyor.
Pembe renkli kayaların deniz seviyesinde ise baklava biçimli kesilmiş kayalar görebilirsiniz. İlginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken bu kayalar suyun içinde yumuşak çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özelliği nedeniyle, Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgenler şeklinde kesilerek İstanbul'a getirilmiş Sultanahmet Camii dahil bir çok caminin yapımında ve Anadolu Hisarı'nın inşaasında kullanılmış. Kıyı emniyeti ve kurtarma ekiplerinin yer aldığı Kefken Adası ise tekne gezisi yapıp tarihi kalıntıları görebileceğiniz, piknik yapıp yüzebileceğiniz 45 dakikalık mesafeyle Pembe Kayalar'ın karşısında görülüyor. Aynı sahilin devamında ise yazlıkların istilasındaki bir başka kıyı kenti Cebeci bulunuyor. Seçeneklerden bir başkası ise Kefken'de... Renk renk teknelerin yer aldığı koyuyla köy pazarı ile renkli bir portre çizen Kefken eve dönüşünüzde ilk elden balık alabileceğiniz olanaklar sunuyor.

Kerpe'ye nasıl gidilir?
İstanbul'dan özel araçla yola çıkanlar otoyolu tercih ederlerse, İzmit'i tünelleri geçip kent içine girmeden, arkadan dolaşarak Kandıra yol ayrımına gelecekler. Buradan gişelere ücret ödeyerek geçtikten sonra Shell akaryakıt istasyonu üzerinden aynı konfor aynı güzellikle bu defa 3 şeritli yapılan Kandıra yoluyla tatlı meyili çıkıp hafif ve zevkli virajlar eşliğinde orman içinden geçerek Kandıra'ya ulaşacaklar. Kandıra merkezden 10 km sonra yine asfalt yine yemyeşil bu defa 2 şeritli yoldan bu şirin tatil mahallesine cetvel gibi dümdüz bir yolla gireceksiniz. Bu güzergah motosiklet sürücüleri içinde tozsuz topraksız temiz zeminli, Kerpe ve Kefken'e zevkli, manzaralı bir yol vaad ediyor. Kerpe'ye yaklaşırken sebze, meyva, yoğurt, peynir, tere, roka, kıvırcık, taze soğan, ıspanak, pazı, köy yumurtasının satıldığı tezgahlar, bahçe dekorları ve çiçek satıcıları uğrak noktalarınız olabilir. Kerpe, İstanbul'dan çıkanlar için 1 saat 50 dakikada, İzmit'ten 35 dakikada ulaşabilecekleri mesafede bulunuyor. Hafta sonları günübirlik piknik yapmaya gelenler, yazlıklarında hafta sonu geçirmek isteyenlerin fazla oluşu nedeniyle güzergah boyunca araç konvoylarına rastlanıyor.Eğer kerpeye özel aracınızla değilde otobüs firması ile gitmek isterseniz, İstanbul Esenlerden Metro Turizm (0-212) 658 38 71, Haremden Gürkan Turizm (0-216) 532 03 00 ile isteğe bağlı olarak Kandıra ve Kerpe'ye ulaşabilirisiniz.

Kerpe'de ne yenir?
Az tuzlu denizin balıkları nefis olur derler. Karadeniz'in bu şirin mahallesi Kerpe'de tavsiye edilen yiyeceklerin başında yöresel balıklar geliyor. Mevsime hatta aylara göre, değişiklikler sunan balık çeşitleri 1 Mayıs-1 Eylül arası balık avlama yasağı nedeniyle avlanamıyorlarsa da küçük ağ ve olta balıkçılığı serbest olunca her gün buza, şoka girmemiş taze yöre balıkları yeme imkanı bulunuyor. Balık yemek için seçeneklerin başında Kerpe Kayalıkları'na giden yolda ki Karagöz Restoran geliyor. Mayıs-Haziran aylarında tekir, istavrit, kalkan Eylül'de lüfer, palamut doyumsuz, parmak yalatacak kadar leziz olurlar diye de ekliyorlar. Karagöz Restoran midye ve kalamar tavada iddialarını sürdürürlerken ekmek içi, ceviz içi, yoğurt, süt, sarmısak, zeytinyağı ile yapılan taratorları beğeniliyor. Konuklar bir şey söylemezse balıklar mısır ununda kızartılıyor altın sarısı renkle sunuluyor. Izgarayı tercih edenler için gün boyu meşe odunu mangalımız yanar diyorlar. Restoran kıyısında bağlı tekneleri göstererek işte bu tekirler, bu teknenin balığı diyorlar. Restoranın "Mancı" isimli soslu patlıcan biber kızartması ve közlemiş patlıcan sızma yağ, ince kıyılmış soğan, maydanoz, dereotu ile yapılan patlıcan közleme seviliyor. Limon, zeytinyağı, dövülmüş sarmısak soslu acı roka salatası, patates tava, köy ekmeği, Kandıra'nın ünlü kaşıktan düşmeyen yoğurdu, Kandıra peyniri, kekik otlamış yöre hayvanlarının ızgara pişirimleri, denizden esen rüzgarın taşıdığı yosun kokusuna karışan anason kokusuyla çevreye yayılıyor. Karagöz restoran konuklarına evlerine gelmiş misafir yakınlığı gösterirken, yemek sonrası ikram edilen tahin helva, çay, kahve veya meyvadan ücret almıyorlar. Konuklar arzu ederlerse, restorandan Kandıra yoğurdu ve peyniri satın alıp eve götürebiliyorlar. Yenilen köy ürünlerinin hemen hemen hepsi bahçelerden günlük toplanmış olanlardan yapılıyor.Kerpe'de kahvaltı için Karagöz Restoran'ı tercih edenlere köy peyniri, ev reçeli, köy yumurtası, köy ekmeği, yağı ve sütü açık büfede sunuluyor.Kerpe'de yazın faaliyet gösteren iki disko, Kayalıklar Mevkiinde gençlik kafesi, sahil boyunca çay bahçeleri, çeşitli fast food lokantalar hizmet veriyor.
Karagöz restoran : 0262 561 20 22
Soğukpınar alabalık 0537 442 36 86
Kerpe restoran 0262 561 25 82
Yörük çadırı 0262 561 25 83
Kaptan Pansiyon Cafe


Kerpede konaklayabileceğiniz otel, motel, pansiyon ve apartlar;
Otel Kerpe
Varuna kerpe oteli
Kaptan Pansiyon
Saygın Apart Pansiyon
Uğur Pansiyon : Tel : 0 262 561 23 68
Sami Reis Pansiyon : Tel: 0 262 561 26 28
Özkan Apart : Tel: 0 262 566 72
Hotel Kefken : Tel: 0 262 563 75 08
Yeniay Pansiyon: Tel: 0 262 563 61 16

:: Kerpe Haritası

:: Kerpe Hava Durumu

:: Kerpe Otelleri ve Konaklama Yerleri

:: Kerpe Resimleri