YURT İÇİ TATİL


POPÜLER YERLER


Linkler

    Tatil Yerleri: Edremit


Edremit

Edremit Milattan 1443 yıl önce PİDASUS adı ile Burhaniye İskelesi civarındaki Karataş Mevkiinde kurulmuş bir şehirdir. Truva-Bergama yolu üzerinde bulunmasından dolayı bir çok baskınlara uğramış bir ara, harap bir halde Lidya Kralı KREZÜS ün eline geçmiştir. Kralın kardeşi bu şehri yeniden yaptırmış hatta süslemiş ve kendi adı olan ADRAMYS ismini vermiştir.
M.Ö. 548 yılında İranlıların, M.Ö. 241 yılında Bergama Krallığının eline geçen Edremit, zengin devrini yaşamaya başlamış, bağlı olduğu Bergama Krallığına rakip olmuştur. Bu devir 109 yıl sürmüş ve şehir M.Ö. 132 yılında Romalıların eline geçmiştir.
M.S. 1076 yılında önce, Selçuklu Sultanı Süleyman Şahın, sonrada Veziri Ebülkasımın orduları tarafından üst üste iki defa istilaya uğrayan Edremitliler,şehri terk edip etrafa yayılmaya başlamışlardır.
M.S. 1090 yılında şehir, Tıryanus adlı bir şahsın yardımı ile şimdiki park yanındaki Akpınar çevresine kurulmuştur.

M .S. 1231 yılında, Türk akıncıları Edremit’e saldırmış ve çetin savaşlardan sonra, Türk Komutanı Yusuf Sinan’a şehrin anahtarı teslim edilmiştir. 1336 yılında Karesi toprakları Osmanlı Ülkesine katıldığından, Edremit’te Orhan Gazi tarafından Osmanlı Devleti hudutları içine alınmıştır.
1453 yılında Bizanslıların kışkırtması ile Rumlar Edremit’e saldırmış ve kasabayı yakıp yıkmışlardır. Bu sırada Madra Dağında avlanmakta olan Saruhan Beyi durumu öğrenmiş, askerleri ile düşmanı kuşatarak kılıçtan geçirmiştir. Edremit baskınını öğrenen Fatih Sultan Mehmet bu işte Bizans Krallığının parmağı olduğunu anlamış ve bu baskın üzerine çıkardığı ferman, şehrin hayatiyeti bakımından büyük değer taşır. Ferman şudur: ‘Bundan sonra edremit körfezi ile çevresinde rumlardan hiçbir kimsenin yurtlanmasına izin yoktur. Yapanlar, yaptırılanlar öldürülür.’
1461 yılında, Midilli Adası Beyi Nicolas ayaklanmıştır. Bu olayı öğrenen Fatih Sultan Mehmet Edremit’e gelerek 26 gün kalmış ve süre zarfında 67 gemi inşa ettirilmiştir. Bilahare, üç tersanede yaptırdığı 67 gemi 2000 Leventlik Ordusu ile Altınova kıyılarından Midilli Adasına saldırmış, 1462 yılında yenilen Midilli Adası Beyi Fatih’in ayaklarına kapanmış, kaleyi teslim ederek af dilemiştir.
1841 yılında Nahiye Merkezi olan Edremit’e ilk Nahiye Müdürü olarak Hoca Gâni Hümayunundan Salih Efendi atanmıştır.

1867 yılında kaza merkezi olan Edremit’e Şerif Paşa Mahdumu Ahmet Bey ilk Kaymakam olarak atanmıştır. 1877 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuştur. Edremit, İstiklal Savaşında öncülüğünü yapmış, düşmana ilk kurşunu atan Edremit olmuştur.
Yurdun o karanlık günlerinde; Edremit’te Kaymakam olan Hamdi Bey 15.09.1919’da Edremit’te kurduğu Kuvayi Milliye Teşkilatı ile Akbaş Baskınını düzenleyerek, ele geçirdiği çok sayıda silah ve mühimmatı orduya aktarmıştır. 30.06.1920 tarihinde Soma ve Balıkesir cephelerinin bozulması üzerine silahını bırakmak zorunda kalmıştır. 797 gün işgal altında kalan Edremitliler birçok tehlikeler geçirmiştir. 09 Eylül 1922 günü, düşmanı kovalayan Türk Süvarilerine kavuşmuş ve onları bağrına basmıştır. Bu gün her yıl parlak törenlerle Kurtuluş Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Edremit tatil cennetinde ilginizi çekebilecek başlıca eserler ya da bölgeler şunlardır: Antandros Antik Kenti, Kaz Dağı, Kazdağı Milli Parkı, Kurşunlu Cami, Ayazma Kilisesi, Akçay, Altınoluk, Edremit - Güre Kaplıcası, Bostancı - Entur Kaplıcaları, Edremit - Derman Kaplıcası, Pınarbaşı, Şahinderesi, Çağlayan Piknik Yeri, Hanlar, Mıhlı Çay, Güre Gelinçamı Piknik Yeri, Sütüven, Hasanboğuldu, Subaşı, Bent.

:: Edremit Haritası

:: Edremit Hava Durumu

:: Edremit Otelleri ve Konaklama Yerleri

:: Edremit Resimleri